Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Den som med elden leker

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

En kropp flyter i land utanför Holmsund. Kommissarie Roland Fransson och hans utredningsgrupp i Umeå kopplas in och gör en oväntad upptäckt. Mannens dna matchar det hudavskrap som återfanns under naglarna på en mördad professor två år tidigare. Ett mord för vilket en annan man är dömd till livstids fängelse.

Rolands dotter Anna har hittat ett klipp på Youtube från en presskonferens i Brasilien där hennes förre läkare Jonas Larsson syns i bakgrunden. Jonas är officiellt död, men Anna är inte övertygad.

Hon tror dessutom att det var Jonas som låg bakom skolskjutningen på en gymnasieskola i Umeå och att han har koppling till mordet på professor Lars Wahlström. Nu måste hon bara bevisa att hon har rätt.

Trots Rolands invändningar följer Anna med på en arkeologisk expedition till Amazonas, med intentionen att spåra upp och avslöja Jonas Larsson.

I den fjärde och sista delen av Morden i Västerbotten får gåtan sin dramatiska upplösning.

Första boken, Den som illa gör, utkom 2021 och följdes av Den som inte finns 2022 och Den som draken slår 2023.

Ämnen och teman

Huvudpersoner

Konkreta platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

304

Språk