Keskustelu
Osallistu kommentointiin teossivulla.
Sivupiirin käyttäjän arvio
2.2.2015
Anni on mustiin pukeutuva usein gootiksi tai hevariksi kuviteltu naisenalku, joka äidin mielenterveysongelmien vuoksi joutuu huolehtimaan 5-vuotiaasta pikkuveljestään Samposta. Anni toimii Sampon varaäitinä velvollisuudentunnosta ja rakkaudesta pikkuveljeään kohtaan, mutta välillä Anni tahtoisi elää kuin tavalliset koululaiset, joiden suurimpiin murheisiin kuuluu läksykjenteko "mitä tänään syötäisiin" -huolien sijaan.
Atte on pellavapäinen ja sinisilmäinen Elovena-poika, joka on saanut teatterin Häräntappoaseen miespääosan esitettäväkseen. Hänen vastanäyttelijänsä on koulun suosituin tyttö Jenni, joka seurustelustaan huolimatta osoittaa kiinnostustaan Attea kohtaan. Attea ei kuitenkaan ystävänsä Jenni kiinnosta, vaan salaperäinen mustanpuhuva Anni.
Molemmat nuoret käyvät peruskoulun viimeistä luokkaa, Anni tosin tarkkailuluokalla poissaolojensa vuoksi. Kevätjuhlassa Atte lausuu runoja bändin säestyksellä ja Annin ja Aten katseet kohtaavat, eikä välttämättä kovinkaan vahingossa. Yllättäen Anni ajautuu Häräntappoaseen puvustajaksi ja saa näin tilaisuuden tutustua Atteen, jonka kanssa hänellä on enemmän yhteistä kuin olisi osannut odottaakaan.
Kirja on todella nopea- ja helppolukuinen. Se vetää mukaansa niin, ettei sitä malta laskea käsistään ennen kuin koko kirja on luettu. Annin ja Aten nuoruuden haparointi on hyvin todentuntuista ja siihen on helppo samaistua. Pidin myös siitä, että sekä Atte että Anni ovat molemmat avioerolapsia ja seikkailua eri kotien välillä ja eri perheissä on kuvattu hyvin. (eltuma / Sivupiiri)