Keskustelu

Osallistu kommentointiin teossivulla.

Jatkumo

31.12.2024

Antaisin 3/5 tähteä. Ihan jäätävästi liian monta perspektiiviä, joita pitäisi seurata ja joista suurin osa ei kiinnosta - yrittää siinä lukea sotaromaania, ja joutuu sen sijaan kuuntelemaan jonkun natsisian parisuhdeongelmista, jotka ei johda tai päädy mihinkään ja joilla ei ole mitään merkitystä.

Karistuu loppua kohden parempiin perspektiiveihin, mutta nekin jäävät enimmäkseen päättelemättä, ei taideta saada yhden ainoaa tyydyttävää loppua. Tämän koko homman olisi voinut karsia ehkä kolmeen perspektiiviin - Nalle, Alex ja Arslan? - ja pariinsataan sivuun, ja saavuttaa silti ns. kaiken mitä tässä nyt saavutettiinkaan ilman kaikkea turhaa sivuntäytettä. Käsitän että tarkoituksena oli saada joku "kaikilta puolilta" sekä maita että konflikteja, mutta moni tarinoista teki kananlennon (tai ei edes noussut koskaan ilmaan).

Nallen tarina oli yksiselitteisesti paras - ihan uskomattoman mukaansatempaava kerronta! - ja tuntui kerrassaan naurettavalta, että saatiin sitä jotain kaksi sivua, ja sitten piti lukea tuplasti pitempään natsisikailua ja/tai (kuvainnollista) perseennuolentaa, tai vaihtoehtoisesti sitä kun joku muikkeli meikkaa ja nurisee. Ehkä tämä yritti olla joku metafora sodan turhamaisuudelle ja sille että sodassa millään ei loppujen lopuksi ole väliä tms, että sota on sitä kun ihmiset kulkee paikoista A paikkoihin B ja C ja samalla yrittävät vakoilla jotain/vaikuttaa ympäriinsä mitään aikaansaamatta, mutta paska metafora kun tekee tylsän kirjan.

Myös ihan yleisestikin ikävää, ettei kerkeä paneutua yhteenkään hahmoon kun näkökulma hyppää välillä kahden sivun välein. En myöskään käsitä, että miksi piti lukea sama natsi-vihataan juutalaisia-juhlapuhe, ja sama naisen turhamaiset kauneusrutiinit, ja sama petän vaimoani minkä kerkeän ja samalla rakastan(vihaan) häntä-osio moneen kertaan. Samalla hahmojen väliset suhteet jäivät lopulta aika huteriksi.

Mutta se Nalle oli kyllä kivaa luettavaa!