Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Döden i Berlin

Typ

romaner

Upphovsman

Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

Berlin, maj 1940. Medan Hitler förbereder blixtkriget pågår ett brutalt maktspel på Berlins gator. När en nattklubbsägare skjuts till döds i en gränd ställs kriminalinspektör Horst Schenke inför en utredning som leder honom rakt in i stadens undre värld. Mordet visar sig vara en del av en våldsam konflikt mellan stadens två ledande brottssyndikat – gäng som skyddas av högt uppsatta nazister.

Schenke vägrar blunda för vad som pågår och är beredd att göra vad som krävs för att förhindra att oskyldiga människor kommer till skada. Men hans lojalitet mot regimen är redan ifrågasatt, och hans kärlek till en judisk kvinna hotar att bli hans fall.

Döden i Berlin är en tät och nervkittlande thriller som tar läsaren från Berlins dekadenta nattliv till Hitlers innersta kretsar. Det är tredje delen i Simon Scarrows serie om kriminalinspektör Schenke.

(Historiska Media)
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Utgivningstid

Sidantal

367

Språk

Översättare

Lisätietoja

Fristående fortsättning på verket: Ondskans näste.
På skyddsomslaget även: Brutalt maktspel i maj 1940.

Första publikation

ja

Språk