Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Världscupmysteriet

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

6-9 år.

Hästdetektiverna är den perfekta serien för alla som älskar hästar och mysterier!

Noa och Alex är i Göteborg, där de största svenska ridsporttävlingarna går av stapeln. De får träffa sina idoler och se den stora arenan. Men vad har hänt med världscupshästen som plötsligt försvunnit från stallet på Scandinavium? Och varför är ungdomsstjärnan och hennes kompis så hysteriskt rädda för att någon ska komma nära hennes häst? Hästdetektiverna måste reda ut mysteriet!

Bästa vännerna Noa och Alex lever varje hästälskares drömliv, omgivna av hästar och ponnyer på Klippargården. De har en märklig förmåga att snubbla över mysterier. Ständigt uppfinningsrika samlar de in ledtrådar, avslöjar hemligheter och tar reda på sanningen.

Spännande läsning med mysterier, vänskap och hästar!
Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

110

Språk

Illustratör