Bokens titel. Om boken utkommit under olika titlar, visas här den första titeln.

Dimmornas drottning

Typ

romaner
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.

Beskrivning

9-12 år.

Hilma sträcker sig på nytt efter blåklinten och ska just knipsa av stjälken när hon hör ett brak som får henne att frysa till is. Det är nära att hon tappar hela buketten. Hon snor runt och får syn på Vera som har tagit ett språng upp på ett picknickbord. Hon sträcker ut armarna som en fågel.
-Jag är drottning Omma, ropar hon ut i natten.

Hilma ska på skrivarläger, men hinner ångra sig på vägen dit. Taxichauffören säger att flickor försvinner när den gamla husan Malin spökar. Dessutom får Hilma höra att hon ska akta sig för drottning Omma.

Som tur är får hon annat att tänka på när Lukas dyker upp. Frågan är om han känner likadant för henne och om midsommarblommorna under kudden kan svara på det.

Personer, aktörer

Huvudpersoner

Platser för händelserna

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

191

Språk