Julia sätter sig

Typ

bilderböcker
Klicka här om du vill veta mer om författaren och om författarens övriga verk.
Pärmbild
Pärmbild
Olika pärmbilder visas stora om du pekar eller klickar på den lilla bilden.

Beskrivning

Bilderbok. 0-2 år.

Nyfiken liten tjej prövar sig fram

Kan man sitta här? Julia tycker om att prova. Utom i vagnen, där vill Julia inte sätta sig - Eva Eriksson och Lisa Moroni har skapat en serie varma och mysiga småbarnsböcker om oemotståndliga Julia. Vardagsnära berättelser med mycket humor och igenkänning för tvååringar och deras familjer.

Julia och pappa ska gå iväg. Men Julia måste bara sitta lite på trappan först. Så ser hon en stor sten. Den måste hon prova! Den är jättebra att sitta på. Men gungan är bäst! Julia vill bara gunga. Nej, vagnen vill hon inte sitta i! Hon har faktiskt suttit färdigt för idag. Nu vill Julia ligga ner istället.

Ämnen och teman

Personer, aktörer

Huvudpersoner

Originalspråk

Uppgifter om originalutgåvan av verket samt den första översatta utgåvan på svenska och/eller finska. Här visas också uppgifter om eventuella nyöversättningar och ibland även uppgifter om översättningar till andra språk än finska och svenska.

utgivningar

Första publikation

ja

Utgivningstid

Sidantal

28

Språk

Utgivningstid

Sidantal

27

Språk

Översättare

Illustratör