Timo K. Mukka lukupiirin kirjoja

Timo K. Mukka lukupiirin kirjoja

Kirjahylly
Käyttäjän KimmoL kuva
KimmoL 28.12.2011
Kaikki kirjahyllyt

Timo K. Mukka -seura järjestää Mukka-lukupiirin Rovaniemen kirjastossa. Mukka-lukupiirissä  luetaan syys- ja kevätkaudella Timo K. Mukan elinaikana julkaistut yhdeksän teosta niiden ilmestymisjärjestyksessä.  Kevätkaudella  luetaan to 19.1. Laulu Sipirjan lapsista (1966), 9.2. Punaista (1966), 1.3. Koiran kuolema (1967), 29.3. Ja kesän heinä kuolee (1968), 26.4. Lumen pelko (1970) ja 24.5. Kyyhky ja unikko (1970).

Mukka-lukupiirin on tarkoitus olla mahdollisimman avoin ja vapaa: kukin voi osallistua silloin, kun haluaa ja kun itselle sopii. Lukupiiriin voi hyvin tulla, vaikka ei olisikaan ehtinyt lukea käsiteltävää kirjaa. Lukupiiri on avoin yleisölle, mutta seuran jäsenten runsas mukaantulo luo lukupiiri-illoista samalla myös jäseniltoja.

Timo K. Mukka -seuran puheenjohtaja on Marjatta Byckling.

http://www.nimikot.fi/nimikkoseurat/timo-k-mukka/