Teoksen nimi. Mikäli teos on julkaistu useammalla nimellä, näytetään ensimmäisen julkaisun nimi.

Allu ja kummituskartano

Tyyppi

romaanit
Tekijän nimeä klikkaamalla löydät teoslistauksen ohella lisätietoa kirjailijasta.

kuvaus

Allun jutuille nauravat kummituksetkin!

Humoristisen lastenromaanisarjan neljännessä osassa vietetään halloweenia. Allu ja kaverit laittavat ranttaliksi Äksylän kummituskartanossa.

Allun kotikylä tuntuu halloweenina olevan täynnä kummituksia ja hirviöitä. Kylän kartanosta kerrotaan kummitusjuttuja ja Kuoppajoessakin asuu huhujen mukaan hirveä otus. Kaikkien kauhuksi opettaja on päättänyt viedä heidät luokkaretkelle kylän kärttyisimmän miehen, Ludwig von Äksylän, kartanoon. Kummitus puhuu heille heti ensimmäisenä iltana ja kartanon parvekkeelta on suora näkymä joelle. Allu päättää paljastaa kummitusten salat kertarysäyksellä!

Sanavalmis Allu-tyttö on lukijoille tuttu kirjoista Allu ja Outo Uolevi, Allu ja salaperäinen opettaja ja Allu ja salainen ihailija, jolle myönnettiin Runeberg Junior –kunniamaininta vuonna 2018.


(WSOY)

Henkilöt, toimijat

Päähenkilöt

Tapahtumapaikat

Alkukieli

Julkaisuissa alkukielinen julkaisu, 1. suomenkielinen julkaisu, eri käännökset ja mahdolliset muut käännökset.

julkaisut

Ensimmäinen julkaisu

kyllä

Ilmestymisaika

Sivumäärä

87

Kustantaja

Kieli

Sarjamerkintä