You are here

Senaste uppdateringar på bokbloggar

Senaste uppdateringar på bokbloggar

På den här sidan hittar du de senaste uppdateringarna på de bokbloggar som har RSS-flöden och är uppdaterade under år 2014.

BLOGG: Marikas bokdagbok | 28.3.2017
Jag har läst en bok (tre-i-en) som utspelar sig i en by i Mali och skrivit om den i min Jorden runt-blogg.
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Monika på Bokföring enligt Monika tycker att det har blivit dags för en enkät, och eftersom jag är förtjust i enkäter så kan jag bara hålla med.1. Du har 20.000 olästa böcker i din bokhylla, hur bestämmer du vad du ska läsa?Nu har jag ju inte 20000 olästa böcker hemma och jag försöker hålla nere antalet olästa böcker så gått det går. Jag går efter...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Vad räknas som Sydsverige? Men så här står det på Wikipedia:Sydsverige är de sydligaste delarna av Sverige. Vilka landskap som räknas in i området varierar. De landskap som alltid ingår i regionen är Skåne och Blekinge. Ibland räknas även Småland och Öland in. Det är dock vanligt att man använder benämningen för Skåne, Blekinge, södra Halland,...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Jag som precis hade tidsinställt mitt Top Ten Tuesday-inlägg för dagen och så strax efter får jag reda på den fantastiska nyheten. Mitt favoritförfattarpar Tahereh Mafi och Ransom Riggs ska ha barn. Fick reda på det via Instagram. Tack till Tina som gjorde mig uppmärksam på det. Så himla glad för deras skull. Världens gulligaste par ju! Grattis!
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Vad skulle du göra om du plötligt fick ett icke försumbart arv, vars testator du inte känner över huvudtaget? Grace Munroe ställs inför ett sådant faktum. För hennes del är det inte alldeles självklart att ta pengarna och åka hem. I den spännande boken Parfymsamlaren får man veta vad Grace väljer att göra – och inte göra. Kathleen Tessaro heter...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Den veckan handlar det om Sydsverige hos Kulturkollo och frågan i veckans utmaning lyder;I veckans utmaning vill jag att du berättar om en plats i Sydsverige (och här är vi generösa med definitionen) som du tycker mycket om eller har ett speciellt minne kopplat till. Har du dessutom ett kulturtips att koppla till platsen är det så klart en extra...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Enkäter är inte riktigt min grej - men just den här var ovanligt rolig! Såg den inne hos Bokföring enligt Monika (och hon i sin tur hade norpat den från Book Obsession). Den handlar om bokproblem, skulle man kunna säga.1. Du har 20.000 olästa böcker i din bokhylla, hur bestämmer du vad du ska läsa?Fullt så många olästa böcker har jag inte, men...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Igår var det Tema trio men jag kände inte riktigt att jag hade tid igår, så jag svarar idag. Lyrans noblesser vill denna vecka att vi ska Berätta om tre romaner vars titel innehåller något som anspelar på tid!Här finns till och med klockslag på omslaget.Ett år med Freja var en trivsam bok.Josefine Lindéns bok var handlade om väldigt...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Tematrio denna vecka: Tiden går, men allt består eller hur är det man brukar säga? Många romaner handlar om tid på olika sätt och många har dessutom någon form av tidsangivelse i titeln. Berätta om tre romaner vars titel innehåller något som anspelar på tid!1. Skumtimmen av Johan Theorin.En dimmig sensommardag i början av sjuttiotalet...
BLOGG: Bokpool | 28.3.2017
Tematrio denna vecka: Tiden går, men allt består eller hur är det man brukar säga? Många romaner handlar om tid på olika sätt och många har dessutom någon form av tidsangivelse i titeln. Berätta om tre romaner vars titel innehåller något som anspelar på tid!1. Skumtimmen av Johan Theorin.En dimmig sensommardag i början av sjuttiotalet...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Titel: Mördar-Anders och hans vänner (samt en och annan ovän)Författare: Jonas AnderssonFörlag: Piratförlaget (2015)Antal sidor: 310Jonas Jonasson gjorde ju stor succé med Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Mördar-Anders och hans vänner (samt en och annan ovän) är hans tredje bok. Det är en bok jag sett fram mot att få läsa.I...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Veckans utmaning på Kulturkollo: Sydsverige.Berätta om en plats i Sydsverige som du tycker mycket om eller har ett speciellt minne kopplat till. Har du dessutom ett kulturtips att koppla till platsen är det så klart en extra bonus.Jag är ju inte heller skåning av födseln, men som av en händelse så är det just i dag 19 år sedan jag flyttade hit....
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
… läser jag
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Författare: Neil Gaiman Utgivningsår: 1999 Handling: Stardust is an utterly charming fairy tale in the tradition of The Princess Bride and The Neverending Story. Neil Gaiman, creator of the darkly elegant Sandman comics and author of The Day I Swapped My ... - Läs hela inlägget här
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
På frågan om vad jag gör för en vunnen miljon, så har jag svaret glasklart. Jag skulle gå ner i arbetstid och sedan plocka ut 15 000 extra i månaden. För dessa pengar skulle jag resa. Jag har massvis med trevliga saker kvar att uppleva i fram för allt Europa. Vi kör mestadels redan idag bil i Europa. Nu skulle det bli än intensivare. Jag har så...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Nu på söndag 2 april klockan 14.00 är du välkommen på sagovandring. Tillsammans tar vi oss runt hela världen, eller åtminstone runt hela Kulturhuset Ängeln… Vi firar internationella barnboksdagen genom en dramatiserad sagovandring tillsammans med Adam Knapasjö. Det blir berättelser från när och fjärran och vi träffar olika spännande figurer...
BLOGG: Bubblan i bibblan | 28.3.2017
Nu på söndag 2 april klockan 14.00 är du välkommen på sagovandring. Tillsammans tar vi oss runt hela världen, eller åtminstone runt hela Kulturhuset Ängeln… Vi firar internationella barnboksdagen genom en dramatiserad sagovandring tillsammans med Adam Knapasjö. Det blir berättelser från när och fjärran och vi träffar olika spännande figurer...
BLOGG: Bokbloggar.nu | 28.3.2017
Vi tar väl och gör en liten enkät tycker innan jag ska parkera mig en stund på uteplatsen med kaffe och boken. Johannas deckarhörna lockade mig med en enkät som i sin tur kommer från Bokföring enligt Monika! Vill du själv göra den, så norpa på men lämna gärna en kommentar om du gör det =)1. Du har 20.000 olästa böcker i din bokhylla, hur bestämmer...
BLOGG: Bibliotekskatten | 28.3.2017
Ja det där med nästan känns rätt viktigt, eftersom jag redan nu vet att jag inte kommer att hålla hela vägen. Men jag hakar på så där halvt om halvt i alla fall, och tänker känna mig nöjd med det!Utmaningen, eller kanske snarare uppmaningen, jag talar om är Annas på Och dagarna går som tycker att det kommenteras för lite på bokbloggarna...
BLOGG: Bokbabbel | 28.3.2017
The Ten-Year Nap av Meg Wolitzer XXX½ Ett gäng kvinnor. De hänger ihop lite löst; de flestas pojkar går i samma privatskola i New York, en är en barndomsvän till en annan. De har alla stannat hemma för att ta hand om sina barn, lämnat arbetsplats och potentiella karriärer för att vara närvarande. Men nu börjar många av barnen vara så stora att de...
BLOGG: Enligt O | 28.3.2017
Nu inleds inte april förrän på lördag och jag har långt ifrån läst alla de böcker jag såg fram emot i mars, men den här listan lockar ändå. Våren har verkligen innehållit många efterlängtade boksläpp och april bjuder på fler. Läslistan blir längre och längre, inte minst listan med böcker som jag vill vänta med att läsa tills dess min hjärna är...
BLOGG: Bokstugan | 28.3.2017
Blues och rock har sina rötter i den västafrikanska folkmusiken, och speciellt musik från Mali anses ha sått fröerna till det vi idag känner igen som blues. Tuaregbandet Tinariwen, som började sin bana i ett flyktingläger, tvingades spela in det här albumet i USA och Marocko efter att kriget i hemlandet Mali intensifierats. ...
BLOGG: Ingrids boktankar | 28.3.2017
I juli år 1764 dök boken upp på bokhandelsdiskarna."Boken gjorde skandal. Redan den 10 september beslagtogs den hos alla bokhandlare i Genève. I december brände bödeln den i Amsterdam. I början på 1765 brändes den i Bern. I mars 1765 fördömde parlamentet i Paris boken. När den nittonårige Labarre den 1 juli 1766 brändes på bål för blasfemi, så...
BLOGG: Sagas bibliotek | 28.3.2017
Den här veckan söker Lyran romaner vars tttlar anspelar på tid och det behövde jag inte fundera många sekunder för att hitta fler än jag behövde.Den återfunna tiden är sista delen i Marcel Prousts På spaning efter den tid som flytt. Här slutar historien, eller om den kanske börjar, för äntligen kan berättaren inleda sitt skrivande, efter att ha...
BLOGG: A room of my own | 28.3.2017
Lyrans tematrio:  Tiden går, men allt består eller hur är det man brukar säga? Många romaner handlar om tid på olika sätt och många har dessutom någon form av tidsangivelse i titeln. Berätta om tre romaner vars titel innehåller något som anspelar på tid! 1. Tokyo år noll  av David Peace.  Inspektör Minami är nästan...

Pages