Suomen itsenäisyyden 101 lasten- ja nuortenkirjaa

Suomen itsenäisyyden 101 lasten- ja nuortenkirjaa

Kirjahylly
Käyttäjän Katja kuva
Katja 11.9.2017
Kaikki kirjahyllyt

Hyllyssä Kirjavinkkariyhdistys ry:n kokoaman 101 LaNu-kirjaa -listan kirjat. 

2017 Elina Pitkäkangas: Kajo
2016 Siri Kolu: Kesän jälkeen kaikki on toisin  
2015 Timo Parvela: Kepler62
2014 Maria Turtschaninoff: Maresi  
2013 Salla Simukka: Punainen kuin veri
2012 Aleksi Delikouras: Nörtti: new game
2011 Anneli Kanto: Vilma Virtanen ja uimataito
2010 Siri Kolu: Me Rosvolat
2009 Tapani Bagge: Liekehtivän liskon arvoitus
2008 Tove Appelgren: Vesta-Linnea mieli mustana
2007 Terhi Rannela: Taivaan tuuliin
2006 Seita Parkkola: Viima  
2005 Jukka Itkonen: Koipihumppa 
2004 Ilkka Auer: Sysilouhien sukua
2003 Aino Havukainen & Sami Toivonen: Tatu ja Patu Helsingissä
2002 Jukka Parkkinen: Karhukirjeitä Karvoselle
2001 Tuula Kallioniemi: Velmuja ja vintiöitä 
2000 Kari Hotakainen: Näytän hyvältä ilman paitaa
1999 Marja-Leena Tiainen: Rakas Mikael
1998 Eppu Nuotio: Ollaan ananas ja kookos: rakkausriimejä
1997 Sinikka Nopola & Tiina Nopola: Hetki lyö, Risto Räppääjä
1996 Merja Jalo: Vaellusratsastus
1995 Timo Parvela: Ella ja kiristäjä  
1994 Tuija Lehtinen: Ikkunaprinsessa
1993 Kristiina Louhi: Meidän Tomppa
1992 Mauri Kunnas: Koirien Kalevala
1991 Jorma Ranivaara: Skeittaajan kesäloma 
1990 Taru Väyrynen: Kissan kuolema
1989 Sinikka Nopola & Tiina Nopola: Heinähattu ja Vilttitossu
1988 Hannele Huovi: Taivaanpojan verkko 
1987 Leena Laulajainen: Loikkeliinin lokikirja
1986 Jukka Parkkinen: Kaupungin kaunein lyyli
1985 Kristiina Louhi: Aino, pikkuinen tyttö
1984 Anna-Leena Härkönen: Häräntappoase
1983 Teutori: Miinan ja Manun aapinen
1982 Aila Meriluoto: Vihreä tukka
1981 Mauri Kunnas: Joulupukkikirja
1980 Anna-Liisa Haakana: Ykä yksinäinen
1979 Mauri Kunnas: Suomalainen tonttukirja  
1978 Maikki Harjanne: Minä olen Minttu
1977 Elina Karjalainen: Uppo-Nalle  
1976 Jorma Kurvinen: Susikoira Roi  
1975 Camilla Mickwitz: Jason : tarina tavallisesta pienestä pojasta
1974 Martti Sirola: Apassit : sarjakuva
1973 Hannu Mäkelä: Herra Huu 
1972 Rauha S. Virtanen: Lintu pulpetissa: nuorisoromaani
1971 Margareta Keskitalo: Liukuhihnaballadi
1970 Inari Krohn ja Leena Krohn: Vihreä vallankumous
1969 Mirjam Polkunen: Jättiläinen joka tahtoi muuttua karhuksi   
1968 Lea Pennanen: Piilomaan pikku aasi  
1967 Oili Tanninen: Hippu
1966 Marjatta Kurenniemi: Onnelin ja Annelin talo
1965 Oili Tanninen: Nunnu
1964 Marjatta Kurenniemi: Varpusprinsessa
1963 Ester Erhomaa: Vihreä valtakunta: satu lapsille ja lapsenmielisille
1962 Hellevi Salminen: Baby
1961 Kaarlo Merimaa: Kräki-Kalle ja Limperi
1960 Tove Jansson: Vem ska trösta knyttet?
1959 Merja Otava: Priska: kesästä kesään
1958 Aapeli: Pikku Pietarin piha
1957 Anni Polva: Tiina aloittaa oppikoulun
1956 Kirsi Kunnas: Tiitiäisen satupuu  
1955 Rauha S. Virtanen: Seljan tytöt
1954 Aapeli: Koko kaupungin Vinski 
1953 Oiva Paloheimo: Tirlittan 
1952 Väinö Riikkilä: Pertsa ja Kilu: kertomus nuorisolle  
1951 Henrik Tikkanen: Satu pojasta joka itse sai valita onnensa
1950 Tove Jansson: Muminpappans bravader: berättade av honom själv
1949 Toini Lehtinen-Palme: Talvisisko
1948 Salme Setälä & Helmiriitta Setälä: Pete ja Pam ja Afrikka
1947 Laura Latvala: Pikku-Marjan eläinkirja  
1946 Tove Jansson: Kometjakten
1945 Nelma Sibelius: Satu harppumestarin viulusta
1944 Yrjö Kokko: Pessi ja Illusia
1943 Olli-setä: Meidän sakin sankarit Karjalassa
1942 J. V.Wainio: Kuolemaan vihkiytynyt partio : seikkailukertomuksia nykysodanpäiviltä 
1941 Martti Santavuori: Vanhan sissikorpraalin aarre: seikkailukertomus pikkuvihan ajoilta
1940 Aaro Honka: Juanikkaat virtaheposet: virtahepovartion jänskiä seikkailuja
1939 Raul Roine & Aarne Nopsanen: Antti Puuhaara: Kuvakertomus
1938 Aili Konttinen: Marketta toisluokkalainen
1937 Asmo Alho ja Mika Waltari: Kieku ja Kaiku
1936 Arvid Lydecken: Mustanauha : Juuttaan sankari 
1935 J. K. Kulomaa: Nuori heimopäällikkö : seikkailukertomus heimosotien ajoilta 
1934 Margit von Willebrand-Hollmerus: Filurer i päls
1933 Hanna Rauta: Sipi-vaarin kasvatti : nuorisoromaani  
1932 Kaarlo Merimaa: Loihdittu rautatieasema : seikkailukertomus 
1931 Tuomi Elmgren: Luokan arvoitus : nuorisoromaani
1930 Kaarlo Hänninen: Arjak heimonsa viimeinen  
1929 J. K. Kulomaa: Kainuun sissit : seikkailukertomus 
1928 Arvid Lydecken: Suomenlahden risteilijä : seikkailukertomus 
1927 Jalmari Finne: Valkoinen torakka 
1926 Helga Nordblom: Anjan onni : romaani nuorille 
1925 Yrjö Karilas: Taistelu ja voitto : kirja pojille ja nuorukaisille 
1924 Erkki Kivijärvi: Kahden pojan lentoretki mustien maanosaan ja muualle 
1923 Vilho Helanen: Sarastus : koulupoikaromaani 
1922 Anni Swan: Pikkupappilassa : kuvaus isoäidin ajoilta 
1921 Laura Harmaja: Salakieli ynnä muita tarinoita
1920 Jalmari Sauli: Valkoinen varjo: seikkailuromaani kansalaissodasta 
1919 Aili Somersalo: Mestaritontun seikkailut 
1918 Anni Swan: Kaarinan kesäloma 
1917 Mary Marck: Eevan luokka